6/16/2014

תקרה אוקסטית בבית הישראלי

בדיחה שאפשר לספר רק בעברית, עומדת על הבדל מהותי בין הרצפה לתקרה: בעוד שאפשר לומר "שב על הרצפה ותקרא" הרי ש"שב על התקרה ורצפה" לא מסתדר בשום אופן. אם צחקתם מהבדיחה, והצחוק הדהד בחלל החדר, מומלץ  לכם לבחון אפשרות של התקנת תקרה אקוסטית.

גג מעל הראש
חוץ מן השפות השונות אותן דוברים אנשים שונים ברחבי העולם, גם שפת העיצוב הדומיננטית היא אחרת, ונגזרת לא פעם מן הצרכים שמכתיבה הגיאוגרפיה ואפילו אופייה של התרבות השלטת.
הקונספט המשותף לכל הבתים באשר הם נובע מן הצורך להעניק סביבה נוחה ובטוחה, צורך המסופק דרך הגנה על הדיירים מפני זרים בלתי רצויים, מפני פגעי מזג האוויר, ותוך שמירה על רכושם. על כן, כותרת המסכמת את טיבה של איכות החיים הביתית היא: שקט.

לא עוצרים בסטנדרט
בית שיש בו הדהוד, משבש את התקשורת הבין אישית בין דרי הבית ואף מגביר את הרעש המגיע מבחוץ. לאורך זמן, חיים בהמולה הופכים למטרד המשפיע הן על הבריאות הפיזית והן על זו הנפשית. תקרה אקוסטית לא רק פותרת את בעיית ההדהוד, היא אף מבטלת כמעט לחלוטין את ההגברה של הרעשים מבחוץ.

בין הפרמטרים המשפיעים על ההדהוד ניתן למנות חלל גדול במיוחד או תקרה גבוהה. על אף שהבנייה בישראל אינה מאופיינת בחדרים בעלי שטח נרחב ואף התקרות מתוכננות על פי דרישות תקן, שהסטנדרט שלו  עומד על כ- 2.50 ס"מ, עדיין סובלים בתי מגורים רבים מהדהוד. משום כך, התקנה של תקרה אקוסטית היא אתגר אסתטי בעיקר, כך שלא תיווצר תחושה של מחנק עקב גריעה מגובהה של התקרה.

הטון והסגנון
אם כן, התקנתה של תקרה אקוסטית היא אינה בגדר הכרח לשמירה על איכות החיים אלא גם אלמנט דקורטיבי, המוסיף לחזותו של הבית ומבטא את סגנון העיצוב של דרי הבית. בתים ישראליים רבים מושפעים מסגנון הבנייה הקולוניאלי המאפיין בתים ישנים ברחבי הארץ, ומעדיפים להתקין תקרה אקוסטית בעלת אופי מקושת ומעוגל. סגנון זה מעניק לבית קימורים חמימים השוברים את סטנדרט הבנייה המקובל כיום.


בנוסף, אחד המאפיינים של התרבות הישראלית הוא הנטייה לאלתר ולבצע שינויים באופן יצירתי. ממש משום כך, תקרה אקוסטית היא ברכה של ממש בבית הישראלי, שכן היא מאפשרת להסתיר חוטי חשמל וצנרת שהתווספו לאחר שהוקם המבנה, כמו גם להעביר בתוכה תעלות למיזוג אוויר. מאפיין נוסף של הבית הישראלי הוא מערכות של מיזוג אוויר, החיוניות כל כך בימי הקיץ הלוהטים לשם שמירה על איכות חיים בתוך חלל הבית.

ברחבי העולם, ידועים הישראלים כמחוננים בכושר אלתור המתורגם גם ליצירתיות המובילה לפריצות דרך משמעותיות. עם זאת, על אף הנטייה לאלתר, יש לזכור כי התקנתה של תקרה אקוסטית מצריכה איש מקצוע מיומן ומוסמך, כדי למנוע תקלות ותאונות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

שים לב: רק חברים בבלוג הזה יכולים לפרסם תגובה.